Dat Bike'i ajalugu


Dat Bike on Vietnami elektrimootorrattaid tootev ettevõte, mille asutas 2019. aastal hr Nguyen Ba Canh Son – andekas tarkvarainsener, kes on võitnud mitmeid riiklikke ja rahvusvahelisi tehnoloogiavaldkonna auhindu. Cahn Son märkas, et mootorrataste kasuatamist seostatakse vietnamlastega. Mootorrataste arv on nii suur, et see "künnab" atmosfääri, põhjustades tõsist keskkonnareostust. Kui turule ilmuvad mittefossiilkütuseid kasutavad mootorrattad, mille võimsus on sama suur kui bensiinimootoriga mootorrattastel, täidavad tarbijad nii oma vajadused kui ka kujundavad kaasaegse rohelise elustiili.

Turul olevad elektrisõidukid on aga enamasti väikese võimsuse ja kiirusega, tavaliste kasutusharjumuste jaoks mitte piisavalt võimsusega. Canh Son märkis USA-s viibides,et Tesla oli elektriautode turul kindel liider, kuid elektrimootorrataste idufirmad ebaõnnestusid sageli ja suleti pärast esimest rahastamisvooru, kuna turgu polnud, kuigi tehnoloogiaprobleem oli lahendatud. Samal ajal on Vietnam ja Kagu-Aasia rikkad potentsiaalsed maad, kuna bensiinimootorrataste osakaal moodustab peaaegu 100% mootorrataste koguarvust.

Tegevjuht Canh Son mõistis, et turu ja tehnoloogia kombinatsioon loob ühiskonnale väärtust. Seetõttu soovib ta panustada ja saada teerajajaks tulevikus Vietnami ja Kagu-Aasia riikide transpordi „rohelisemaks muutmisele” lahenduste leidmisel.

Oma soovi tõttu olla võõral maal heal järjel, otsustas hr Canh Son loobuda oma unistuste töökohast Silicon Valleys (USA) ja naasta Vietnami, et alustada äri kaubamärgiga Dat Bike. Dat Bike loodi sooviga luua Vietnami inseneride projekteeritud ja toodetud elektrilisi sõidukeid mis aitavad kasutajatel muuta kasutamisharjumusi bensiinimootorratastelt elektrimootorratastele, ilma, et peaksid võimsust ja kiirust liiga palju ohverdama.

Dat Bike'i tegevjuht hindas, et Vietnam on potentsiaalne maa, kus elab ligi 100 miljonit inimest ja kus elektrisõidukid on väljatöötamata. Elektrisõidukid on muutumas peavooluks, maailm kasvab igal aastal 10% ja turg on 2025. aastaks umbes 60 miljardit USD. Seetõttu ei jää Vietnami ökosüsteem alla ühelegi teisele riigile. Paljud riigid on teinud elektrimootorrattaid ja arenenud hästi, kui Vietnam seda ei tee, kaotab ta võimalused.

Arvestades bensiinimootoriga autode elektrisõidukiteks muutmise lugu, tunnistab Dat Bike nende kahe sõiduki plusse ja miinuseid. Kuid nendest takistustest tingituna on Dat Bike järk-järgult lahti võetud ja täiustatud, tuues elektrisõiduki ostmisel kasutajateni teistsuguse mõtteviisi. Tootja seisukohast on võimsus, läbisõit ja laadimisaeg kolm võtmepunkti, mis aitavad murda kasutajate stereotüüpe elektrisõidukite kohta.

Pärast aastat Vietnami naasmist tõi hr Geng Son turule oma esimese toote – Dat Bike Weaver. Esimesel käivitamisaastal on Dat Bike Weaver läbinud transpordiministeeriumi akrediteeringu, mis on tunnistatud esimeseks "Made in Vietnam" elektrimootorrattaks, mille võimsus ja kiirus on võrreldav bensiinimootorratastega.

2019. septembris käis saates Shark Tank tegevjuht Nguyen Ba Canh Son ja tema "esimene laps" ning said investoritelt palju kommentaare. Sellest ajast alates on Dat Bike jõudnud kiirendusfaasi. Äri kasvatas käivet 4000% ja müügimaht kasvas 35% kuus. Hiljuti kogus ettevõte edukalt ka 2,6 miljonit dollarit Jungle Venturesi riskikapitalifondist, osaledes Wavemaker Partners, Hustle Fund ja iSeed Ventures. See võimaldab Dat Bike'il jätkata uute elektrimootorrataste, sealhulgas Weaver 200 tehnoloogia uuendamist ja täiustamist.

Weaver 200 on Weaveri täiendatud versioon. Dat Bike usub, et Weaver 200 on "kiiremini ja kaugememale" elektrimootorratas, mis pakub kasutajatele rohkem mugavat kogemust, mitte ainult liikumisvahendina.

Dat Bike seab ambitsiooni saada juhtivaks Vietnami elektrimootorrataste tootjaks eesmärgiga muuta kaherattaliste mootorrataste turg "rohelisemaks" Vietnamis 8 miljardi dollari ja Kagu-Aasia 25 miljardi dollari väärtuses.